Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 1489

Korfu - piękna wyspa na Morzu Jońskim

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 05-08-2013
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 1
<
robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 1robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 2robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 3robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 4robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 5robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 6robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 7robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 8robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 9robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 10robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 11robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 12robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 13robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 14robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 15robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 16robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 17robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 18robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 19robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 20robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 21robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 22robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 23robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 24robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 25robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 26robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 27robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 28robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 29robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 30robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 31robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 32robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 33robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 34robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 35robert.krupinski Podróże Korfu - najpiękniejsza wyspa na Morzu Jońskim 36
 
>
 
 
Korfu, to górzysta wyspa w Grecji, w północnej części Morza Jońskiego u wybrzeży Albanii, łącznie z kilkoma pobliskimi wysepkami wchodzi w skład prefektury Kerkira w regionie administracyjnym Wyspy Jońskie. Stolicą wyspy i prefektury jest miasto Korfu (zwane też Kerkirą). Najwyższy szczyt na wyspie to Pantokrator (906 m n.p.m.).

Zielona górzysta Korfu leży między obcasem włoskiego buta a zachodnim wybrzeżem Grecji. W latach 60. XX w. jako jedna z pierwszych stała się celem ekspansji turystyki masowej. Powstały liczne kurorty, a niektóre rejony bezpowrotnie utraciły pierwotny charakter, ale większość górzystego obszaru nadal porastają lasy i gaje oliwne.

Podobno właśnie Korfu była pierwowzorem miejsca wygnania Prospera i Mirandy, bohaterów Szekspirowskiej "Burzy". O wyspie pisali także Spenser, Milton, Edward Lear, Miller, Zbigniew Herbert oraz Gerald i Lawrence Durrell. Ten ostatni, angielski pisarz znany w Polsce z cyklu powieściowego Kwartet Aleksandryjski, poświęcił Kérkirze książkę pod tytułem Jaskinia Prospera, opiewając jej przepyszne krajobrazy. Ocena ta jest do dziś aktualna, plaże Kérkiry należą do najatrakcyjniejszych na całym archipelagu. Brat Lawrence'a, Gerald, przyrodnik i pisarz, w wydanych również w Polsce książkach "Moje ptaki, zwierzaki i krewni" oraz "Moja rodzina i inne zwierzęta", z sentymentem wspomina lata dzieciństwa spędzone na wyspie i pierwsze fascynacje tamtejszą przyrodą. Ogromna liczba miejsc noclegowych (ponad 15 tys.) sprawia, że ich ceny utrzymują się na atrakcyjnym poziomie, nawet w szczycie sezonu (przynajmniej w wielu kurortach poza miastem). Ceny w restauracjach i sklepach również są nieco niższe niż na pozostałych Wyspach Jońskich.


Historia

Stara forteca w Korfu

Skolonizowana przez Korynt w połowie VIII wieku p.n.e. Rywalizacja Korkyry z Koryntem stała się formalną przyczyną wojny peloponeskiej, w której Korkyra stała po stronie Aten. W kolejnych wiekach wyspa znajdowała się pod rządami kolejno Rzymu, Bizancjum, Wenecji i Turcji Osmańskiej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp. Po Kongresie wiedeńskim znalazła się pod panowaniem Anglii.

Od mniej więcej połowy XIX wieku wyspa stała się popularnym miejscem wypoczynkowym dla zamożnych Europejczyków - przede wszystkim Austriaków, Francuzów i Włochów. Na wyspie znajdują się dzięki temu pałace niegdyś należące do zamożnych rodów - takich jak Habsburgowie czy di Savoia.


Geografia

Korfu to najdalej wysunięta na północ wyspa z Wysp Jońskich. Wyspa zajmuje powierzchnię 592km2. Zamieszkuje ją ok. 110tys. mieszkańców (35tys. w mieście Korfu).


Klimat

Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. Największe opady występują w grudniu (240mm). Średnie dziennie nasłonecznienie w miesiącach maj- wrzesień wynosi 10 godzin. Średnia temperatura w miesiącach czerwiec-sierpień (VI- VIII) wynosi 32 stopnie Celsjusza.


Gospodarka

Niemal 65% powierzchni wyspy zajmują użytki rolne; 55% to uprawy oliwek. Pozostałe użytki rolne to między innymi winnice, plantacje owoców (głównie cytrusów) oraz pastwiska. Duże znaczeni dla wyspy ma turystyka - Korfu jest odwiedzane każdego roku przez ponad milion turystów, a jedna trzecia mieszkańców wyspy zajmuje się turystyką i innymi usługami z nią związanymi.


Zdjęcia: Robert Krupiński

Zdjęcia są wykonane aparatem fotograficznym Nikon D7000, w trakcie mojego pobytu na wyspie Korfu, w okresie między 23-30 lipca 2013 roku.

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES